Pse nuk përfitoi liri me kusht Saimir Tahiri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Janë disa kritere të përcaktuara nga ligjvënësit që Tahiri nuk i përmbushte për të përfituar liri me kusht siç kishte vendosur në 2019 Gjykata e Shkallës së Parë.

Këtë të tha ish-prokurori i Krimeve të Rënda Eugen Beci në emisioni Now në Euronews Albania, teksa argumentoi vendimin e datës 4 shkurt të Apelit që hoqi lirinë me kusht për ish-ministrin duke e dënuar me 3 vjet e 4 muaj burg.

“Dënimi me kusht nuk përfitohet nga çdokush. Duhet të jesh shumë i varfër i varfër, i mitur, i moshuar, me probleme familjare, të kesh rrezikshmëri të pakët dhe mbi të gjitha sjellje normale pas veprës penale në raport me veprën penale. Qëndrimi i Tahirit ka qenë gjithë kohës mohues ndaj veprës penale për të cilën është akuzuar. Nëse rehabilitohesh jashtë burgut dhe shfaq shenja pendese je i rehabilitueshëm, nëse thua gjithë kohës s’e kam bërë këtë vepër penale, shko në burg të rehabilitohesh”, argumentoi ish-prokurori.

- Advertisement -

Ai e cilësoi të dyshimtë vendimin e Shkallës së Parë që rrëzoi akuzat për trafik të lëndëve narkotike dhe grup i strukturuar kriminal ndaj ish-ministrit.

“Nuk mund të thuhet që dështoi prokuroria. Prokuroria mbase nuk paraqiti në mënyrë të qartë dhe bindëse akuzat ndaj ish-ministrit për organizatë të strukturuar kriminale dhe trafik droge. Pse mos të themi që gjykata vlerësoi gabim”, tha Beci.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×