Pse po i ikin kandidatët Alibeajt? Nga 19 propozime, 5 firojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

2 ditë pas skadimit të afatit në KQZ, nuk dihet ende se sa është numri i kandidatëve të regjistruar nga Partia Demokratike e drejtuar nga Enkeljed Alibeaj.

Pas mbledhjeve të gjata të fundjavës, Alibeaj mundi të dalë me një kandidatë për Tiranën, Roland Bejko. Bashkë me të kryetari në detyrë i Partisë Demokratike deklaroi se do të futet në garë edhe për të paktën 19 bashki të tjera.

Por të nesërmen e kësaj deklarate të Alibeajt, listat e kandidatëve për kryetarë bashkish, por edhe për këshilltar kanë filluar të firojnë. Janë 5 bashki, në të cilat kandidatët ose janë tërhequr ose në momentin e fundit nuk janë aprovuar nga kryesia.

- Advertisement -

Në Korçë dhe Lezhë kandidatët janë tërhequr. Gjergji Gjata u tërhoq bashkë me 40 kandidatët për këshillin bashkiak të Korçës për shkak se u ndje i tradhtuar nga lidershipi i partisë në Tiranë, ndërsa Sandër Marku në Lezhë ka vendosur të mos futet në garën e 14 majit, për shkaqe ende të paqarta.

Sakaq, Genc Doçi në Kurbin, Bujar Vreto në Librazhd, dhe Ibrahim Bruka në Vorë nuk janë aprovuar si kandidatura nga kryesia e PD edhe pse më herët ishin prezantuar si kandidatë në bashkitë përkatëse.

Ndërkohë, burime bëjnë me dije se tkurrja e kandidaturave të Alibeajt në zgjedhjet lokale të 14 majit pritet të vijojë edhe më tej me disa kandidatë që janë duke e rishikuar vendimin e tyre për tu futur në garën e 14 majit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zveçla: Plani i Vuçiç dështoi, me armët u gjetën dhe hartat e organizimit të sulmit

Ministri i Brendshëm Xhelal Zveçla ka dalë në një deklaratë për mediat ndërsa janë ekspozuar dhe armë e gjetura ditën e djeshme në Veri...

Autoblinda, eksploziv dhe municion luftarak, ekspozohen armët e gjetura në Banjskë

Policia e Kosovës ka ekspozuar për mediat armatimin e gjetur në manastirin e Basnjkës, ku terroristët serbë u fshehën pas sulmit ndaj policisë së...

Daçiç: Serbët në Kosovë të qëndrojnë të qetë, do bëjmë gjithçka për ruajtjen e paqes

Shefi i diplomacisë Ivica Daçiç tha sot se Serbia duhet të ketë kujdes nga të gjitha provokimet dhe se, serbët në Kosovë duhet të...

TË FUNDIT

Zveçla: Plani i Vuçiç dështoi, me armët u gjetën dhe hartat e organizimit të sulmit

Ministri i Brendshëm Xhelal Zveçla ka dalë në një deklaratë për mediat ndërsa janë ekspozuar dhe armë e gjetura ditën e djeshme në Veri...

Autoblinda, eksploziv dhe municion luftarak, ekspozohen armët e gjetura në Banjskë

Policia e Kosovës ka ekspozuar për mediat armatimin e gjetur në manastirin e Basnjkës, ku terroristët serbë u fshehën pas sulmit ndaj policisë së...

Daçiç: Serbët në Kosovë të qëndrojnë të qetë, do bëjmë gjithçka për ruajtjen e paqes

Shefi i diplomacisë Ivica Daçiç tha sot se Serbia duhet të ketë kujdes nga të gjitha provokimet dhe se, serbët në Kosovë duhet të...

FOTO| Përfshihet nga flakët kamioni në autostradën Fier-Vlorë

Një kamion ka marrë flakë këtë të hënë në autostradën Fier-Vlorë. Sipas pamjeve të siguruara nga Euroenës Albania kamioni duket teksa digjet në anë të...

“Serbia kërkon të ndezë luftë guerile”, Bido: Policia reagoi profesionalisht

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido ishte i ftuar në Euronews Albania ku ka folur për sulmin e ndodhur mëngjesin e së dielës...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×