‘Akt vetëvrasës’, pse rreziku bërthamor nuk është real sipas politologut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Politologu Altin Gjeta thotë se nuk ka rrezik për përdorimin e armëve bërthamore nga asnjëra prej palëve të përfshira në konfliktin Rusi-Ukrainë.

Në emisionin Now në Euronews Albania, Gjeta u shpreh se lufta bërthamore do të ishte një akt vetëvrasës për këdo që e bën.

Nga ana tjetër sipas tij, shërbimet britanike të inteligjencës kanë thënë se nuk kemi asnjë shenjë që Rusia po përgatitet.

- Advertisement -

Sipas politologut, loja me luftën bërthamore është në kuadrin e presionit të Moskës ndaj Perëndimit në mënyrë që të heqë dorë nga ndihma ushtarake në drejtim të Ukrainës.

“Putin është aktor racional dhe e di që armët bërthamore do kenë pasoja shkatërruese për Rusinë dhe botën. Deklaratat kanë të bëjnë me një lëvizje strategjike për të shkurajuar Perëndimin që të mos furnizojë me armë Ukrainën. Jemi larg përdorimit të armëve bërthamore, por është konflikt që do të zgjasë. Duhet që ose njëra nga palët të dorëzohet, që ka pak gjasa ose të dyja palë janë të kënaqura me operacionin në terren dhe ulen në bisedime për negociata”, tha politologu.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×