English

Pse shkoi Manastirliu në SPAK? Gazetari zbulon dosjen e “nxehtë”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu ishte pasditen e sotme në SPAK lidhur me dosjen e sterilizimit.

- Advertisement -

Gazetari Eni Ferhati, i cili mundi t’i shkëpuste edhe një deklaratë pas daljes nga Prokuroria e Posaçme tha në emisionin Now në Euronews Albania Manastirliu  është  ministrja e parë në detyrë që shkel në dyert e SPAK dhe arsyeja e pranisë së saj në Prokurorinë e Posaçme lidhet me dosjen e sterilizimit.

Ai tregoi se në bazë të dosjes së SPAK për sterilizimin, Manastirliu në kohën që ka qenë drejtoreshë e QSUT i ka bërë një kërkesë Ilir Beqajt, në atë kohë ministër i Shëndetësisë për disa fonde që të vihej në punë një pajisje ekzistuese për sterilizimin, që nuk është marrë në konsideratë nga ky i fundit.

“Manastirliu ju përgjigj pyetjes së Euronews Albania lidhur me arsyet e pranisë së saj në SPAK që siç tha lidhej me pozicionin e saj kur ishte drejtuese e QSUT. Në bazë të dosjes së SPAK rezulton se sa i përket çështjes së sterilizimit, në zyrën e Beqajt ishte një kërkesë e Manastirliut që kërkonte fonde për të vënë në punë një pajisje që ndodhej në QSUT për t’i dhënë zgjidhje sterilizimit dhe në dosjen e SPAK thuhet se kjo kërkesë nuk u mor parasysh”, tha gazetari.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?