Pushtimi i Ukrainës, sa për qind e shqiptarëve mbështesin Rusinë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lufta në Ukrainë tërheq interesin e pjesës dërrmuese të shqiptarëve (89%) të cilët informohen të paktën një herë në ditë për zhvillimet më të fundit. Vetëm një në dhjetë shqiptarë (10%) informohet për luftën në Ukrainë të paktën një herë në javë.

Barometri në Euronews i pyeti shqiptarët lidhur me pushtimin rus në Ukrainë të nisur në 24 shkurt të këtij viti. Thuajse të gjithë të anketuarit (91%) mbajnë anën e Ukrainës në këtë konflikt. Vetëm 2% e të anketuarve mbajnë anën e Rusisë dhe më pak se një në dhjetë (6%) shqiptarë nuk mbështet asnjërën palë.

- Advertisement -

Në mesin e atyre që ruajnë asnjanësinë në këtë konflikt, pjesa më e madhe janë të rinj të moshës 18-24 vjeç.

Më shumë se gjysma (54%) e shqiptarëve mendojnë se NATO duhet të ndërhyjë në luftën në Ukrainë. Dy në pesë shqiptarë (39%) nuk janë dakord me ndërhyrjen e aleancës euroatlantike në konfliktin Ukrainë-Rusi.

Sa i përket sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë, pjesa më e madhe e shqiptarëve (63%) janë dakord me to.  Vetëm një në dhjetë shqiptarë (12%) nuk janë dakord me sanksionet që vendi ynë vendosi ndaj Rusisë, pas nisjes së luftës në Ukrainë.

Të pavendosur për këtë çështje janë shprehur një në katër shqiptarë (25%). Gjetjet janë të anketës së Barometrit në Euronews Albania, kryer nga MRB dhe DataCentrum në datat 25 mars deri në 5 prill me 1000 intervista ballë për ballë në familje.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×