Putin: Largimi i disa firmave të huaja mund të jetë për mirë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se largimi i disa kompanive të huaja nga Rusia në këtë kohë lufte “mund të jetë për mirë”.

Përmes një video-konference në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Putin tha se ishte e pamundur që Rusia të shkëputej nga teknologjia perëndimore pavarësisht sanksioneve.

Putin tha se vendi ka probleme me zinxhirët e transportit dhe furnizimit dhe se ata do vazhdojnë të importojnë mallra zëvendësues, edhe pse kjo nuk është një zgjidhje.

- Advertisement -

“Vjedhja e aseteve nga Perëndimi nuk do të çojë në asnjë të mirë. Rusia është konkurruese dhe mbetet eksportuesi kryesor i grurit”, tha ai.

Ai shtoi se më e rëndësishmja është që Rusia të largohet nga sistemi banker Swift në vendbanimet me partnerët ish-sovjetikë.

Sistemi bankar Swift është një sistem pagesash ndërkombëtar i përdorur nga mijëra institucione financiare.

Reagimi i presidentit rus vjen pasi BE dhe aleatët e saj pezulluan shtatë institucione nga sistemi në mars dhe ka propozuar përjashtimin e tre bankave të tjera ruse nga Swift.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×