English

Pyllëzimi i kodrave në Korçë/ Qytetarët mbjellin 2388 fidanë për te rikuperuar dëmet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarët korçarë për të dytin vit me radhë reagojnë për t’i rikthyer edhe njëherë tjetër pyllëzimin kodrave të qytetit, duke mbjellë  mbi 2 mijë fidane

- Advertisement -

Pyllëzim i cili në mënyrë masive është humbur në vitin e mbrapshtë 1997.

Reagimi nuk ka qenë vetëm nga korçarët që jetojnë në qytetin e tyre por dhe ata që janë larguar prej vitesh e jetojnë ne vende te tjera, ashtu siç ka pasur reagim edhe nga qytetarë të qyteteve të tjera e deri nga Kosova.

“Edhe këtë vit si vitin e kaluar arritëm të mbillni rreth 700, këtë vit kemi mundur të mbjellim 2388 fidanë, ka ende njerëz që duan të kontribuojnë. Jemi të kënaqur që u përgjigjen kësaj nisme duke e trefishuar numrin e fidanëve të dhuruar, në aksion në mbjellje ka qenë e madhe”-tha Iljon Thanas Nismëtar “Korça Alpin” .

Për pedagogun Eriseld Kalemaj një reagim i tillë është tejet emocionues aq më tepër kur sheh fëmijë të cilët kanë kontribuar për blerjen e fidanëve, sepse edhe ata si prindërit e tyre e duan rikthimin e kurores së pyllëzuar të qytetit.

“Ka qenë emocionuese sepse kontributi qytetar edhe pensioniste kanë kontribuar që dihet si janë pensionet në Shqipëri, studentë të cilët atë 200 lekshin, fëmijë me 5 lekshin është emocionuese. E kemi ndjerë si peshë, e detyrim. Kjo do të thotë se qytetarët e duan jetën, gëzimin, shëndetin e janë të ndjeshëm. Emocionuese ka qenë kontributi nga diaspora, qytetare qe vite kanë pa ardhur. Nuk është nismë lokale por mbarë kombëtare ”

“Kur ishim gjimnazistë kemi kontribuar në mbjelljen e pemëve në kodrat e qytetit” – kështu shprehet ish mësuesi Vangjush Petri, i cili është bërë pjesë e aksionit të korçareve për mbjelljen e pemëve.

“Kemi qenë gjimnaziste kur kemi mbjellë në pamje e mendonim a do rriten. Kur kalon shoh ato pemë janë bërë pyll, është bërë emocion i veçantë. Shpresojmë që rinia të rritet me këtë dashuri për natyrën”-tha Vangjush Petri ish-mësues.

Falë reagimit të korçareve dhe jo vetëm ditën e sotme janë mbjellë 2388 fidanë ndërkohë që një vit më parë janë mbjellë 700 të tjerë.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?