Rregulluan shtëpinë vetë nga dëmet e tërmetit, dënohen qytetarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë vitit 2021 ndërtimet pa leje u rritën me 11 % krahasuar me vitin 2020.

Tendenca në rritje lidhet edhe me faktin se shumë qytetarë kanë qenë të detyruar të ndërhyjnë në banesat e tyre, për shkak të dëmeve që ka lënë pas tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019.

Euronews Albania ka siguruar disa dëshmi të qytetarëve të dënuar nga gjykatat për ndërtim të paligjshëm.

- Advertisement -

 “Banesa ishte dëmtuar nga tërmeti me çarje muresh dhe soletë, kam qenë e detyruar të kryej punime,” – u shpreh një e dënuar.

 “Punimet janë diktuar edhe nga dëmtimet e tërmetit të datës 26.11.2019 në banesën time,” – tha një tjetër i dënuar.

 “Fillova ndërtimin e një shtëpie në tokën time pasi për shumë kohë jetova me qira. Shtëpinë e vjetër ma ka prishur tërmeti,” – rrëfeu një tjetër qytetar.

Shumica e të dënuarve rezulton se kanë kryer ndërtime në banesat e tyre pa marrë lejen përkatëse ose në tejkalim të lejeve për rikonstruksion dhe punime të brendshme.

Në padijeni të këtyre procedurave ishte dhe një 81-vjeçar në fshatin Ndroq të cilit gjithashtu i ishte dëmtuar shtëpia nga tërmeti.

Gjykata e Tiranës e ka dënuar për ndërtim të paligjshëm me 4 muaj burg. Por i moshuari nuk u dërgua në qeli, ai e vuajti dënimin me qëndrim në banesën e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×