Raketat ruse marrin në shënjestër aeroportin e Lvivit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sulm me raketa mbi aeroportin e Lvivit ka shkatërruar një fabrikë dhe një garazh që përdorej për të riparuar avionë, konfirmoi kryebashkiaku i qytetit, Andriy Sadovy.

Sadovy tha se garazhi është djegur plotësisht, por se nuk ka viktima pasi ndërtesa nuk ishte në përdorim.

Credit: Anton Gerashchenko by Euronews Balkans

- Advertisement -

Sipas informatave paraprake të forcave ajrore , Rusia lëshoi 4 raketa nga një bazë që ndodhet qindra kilometra larg, pranë Detit të Zi.

Dy raketa të tjera janë goditur nga sistemi kundërajror i Ukrainës, përpara se të mbërrinin në objektivin e tyre.

Kryebashkiaku Lvivit tha se raketat nuk kanë goditur drejtpërdrejt Aeroportin Ndërkombëtar Danylo Halytskyi, i cili ndodhet gjashtë kilometra në juglindje të qendrës së qytetit.

Ky aeroport, në kohë paqeje, shërbente si pikënisje për dhjetëra qytete të Europës, ndërsa tani është jashtë shërbimi pasi Ukraina ka mbyllur hapësirën ajrore për avionët e civilëve.

Të dielën e shkuar, ushtria ruse bombardoi një bazë ushtarake në Lviv, qytet i cili nuk ka parë luftime më herët gjatë luftës, duke u kthyer në një strehe të sigurtë për ukrainasit që largohen nga zonat e rrezikshme.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×