Rama shpjegon aktakuzën: S’ka asnjë të akuzuar tjetër vec McGonigal

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën e tij në seancën maratonë të kësaj të enjteje në Kuvend.

Ai e cilësoi opozitën një “shpërthim të kanalit të ujërave të zeza” që kërkon të përdorë politikisht çështjen McGonigal.

“Një përpjekje e dëshpëruar për të shfrytëzuar politikisht një process gjyqësor në Shtetet e Bashkuara i cili s’ka asnjë lidhje me shtetin shqiptar, me qeverinë e Shqipërisë apo me mua personalisht,” – u shpreh Rama.

- Advertisement -

Ndërsa rikujtoi se McGonigal akuzohet për një bashkëpunim të paligjshëm me një oligark rus dhe se prokurorët kanë konstatuar sipas tyre edhe shkelje në vizitat e tij në Shqipëri, Rama interpretoi  më në detaje aktakuzën.

Aktakuza shënon gjithashtu se ai nuk i ka deklaruar udhëtimet apo takimet në rajon dhe gjithashtu nënvizon se ka marrë para borxh nga një shtetas shqiptaro-amerikan, i ashtuquajtur personi A. Në rreshtat e aktakuzës përmendet dhe hetimi amerikan i parave ruse të Partisë Demokratike ku shënohet dhe që personi A ka marrë nga zyra ime një material lidhur me këtë çështje.

Aktakuza flet dhe për një person B i cili ka qenë këshilltar i jashtëm i imi disa vite më parë dhe i njohur i të akuzuarit. Procesi nuk ka asnjë të akuzuar tjetër përvec ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal,” – deklaroi Rama.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

TË FUNDIT

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

Drejt zbardhjes vrasja e Tupac Shakur, arrestohet një nga autorët e dyshuar

Mëngjesin e së premtes është arrestuar Davis “Keffe D” Duane, një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të sulmit fatal që çoi në vrasjen e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×