Ratkoceri: Gratë e dhunuara nuk kanë mbështetjen e familjes së origjinës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vedije Ratkoceri, ligjëruese në Fakultetin juridik të Universitetit të Evropës Juglindore në RMV tha se gratë e dhunuara nuk kanë mbështetjen e familjes së origjinës.

E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, theksoi se zakonisht në strehimore  kërkojnë ndihmë gratë që nuk kanë pavarësi ekonomike dhe nuk kanë të trashëguara prona.

“Zakonisht ndihmë në strehimore kërkojnë gratë që nuk kanë pavarësi ekonomike,  nuk kanë të trashëguara pronë, nuk kanë një ambient që mund të jetojnë. Janë gra që nuk pranohen nga familja e origjinës. Në strehimore tentojnë që përmes kurseve të ndryshme të mund të aftësojnë këto gra që të marrin një zanat që mund të punësohen, e më pas të dalin nga strehimoret”- tha ajo.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Po shkon në gojën e luanit”, CEO i Tik Tok-ut do dëshmojë në Kongresin Amerikan

CEO i Tik Tok, Shou Zi Chew do futet në “gojën e luanit”, pasi ai do të japë për herë të parë një dëshmi...

Çmimet e bulmetit në ‘stratosferë’, qytetarët: Çmenduri! S’hamë dot një copë djathë

Qytetarët në Durrës e kanë të vështirë të blejnë bulmet, kjo pasi çmimi është rritur me 28%. Kjo normë rritje vlerësohet si më e...

Ekspozita ‘100 vjet Flamurtar’ çelet në Vlorë me rastin e përvjetorit të klubit

"100 vjet Flamurtar", me këtë titull në hollin e teatrit ‘Petro Marko’ është çelur ekspozita me fotografi për 22 disiplinat e sporteve të klubit...

TË FUNDIT

“Po shkon në gojën e luanit”, CEO i Tik Tok-ut do dëshmojë në Kongresin Amerikan

CEO i Tik Tok, Shou Zi Chew do futet në “gojën e luanit”, pasi ai do të japë për herë të parë një dëshmi...

Çmimet e bulmetit në ‘stratosferë’, qytetarët: Çmenduri! S’hamë dot një copë djathë

Qytetarët në Durrës e kanë të vështirë të blejnë bulmet, kjo pasi çmimi është rritur me 28%. Kjo normë rritje vlerësohet si më e...

Ekspozita ‘100 vjet Flamurtar’ çelet në Vlorë me rastin e përvjetorit të klubit

"100 vjet Flamurtar", me këtë titull në hollin e teatrit ‘Petro Marko’ është çelur ekspozita me fotografi për 22 disiplinat e sporteve të klubit...

Historia e Shqipërisë në 7500 foto, Fototeka sjell pamjet e rralla që nga viti 1865

Këto foto janë të realizuara ndër shekuj dhe janë publikuar, shumica e tyre, për herë të parë. Rubens Shima, kurator i “Fototeka”, i këtij muzeu...

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×