English

Reshjet e dëborës zbardhin zonat e thella malore në juglindjes të vendit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këtë të shtunë zonat e thella malore në juglindje të vendit janë zgjuar të zbardhura nga dëbora.

- Advertisement -

Reshje të cilat më të dendura kanë qenë në lartësitë mbi 1400 m, në Dardhë trashësia e dëborës ka shkuar deri në 5cm aq sa është dashur ndërhyrja e borëpastrueseve për të normalizuar qarkullimin nga “Muri i Musait” deri në Majë të Bigllës, aty ku e trashësia ka qënë me e madhe.

Reshje dëborë ka patur edhe në fshatra si Arrza, Sinica por trashësia e borës ka qënë më e pakët.

Dëborë ka patur edhe në Mashkullorë e Shtyllë të Korçës dhe në majat e maleve të Voskopojës e Lekasit.

Dëbora ka sjellje ulje të temperaturave por deri tani sipas specialistëve të bujqësisë nuk ka shkaktuar dëme në frutikulturë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×