Restaurimi i monumenteve në Gjirokastër, ruhet origjinaliteti dhe arkitektura

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Gjirokastër po kryen ndërhyrje për restaurimin dhe mirëmbajtjen e objekteve muzeale, të cilat krahas vlerave që mbartin janë edhe pika të veçanta për tërheqjen e turistëve.

Punimet janë përqendruar në disa godina karakteristike çka bën të mundur evidentimin e vlerave të trashëgimisë ndërtimore. Ndërhyrjet restauruese po kryhen duke i qëndruar besnik origjinalitetit të tyre ndërtimor dhe arkitektonik.

“Në kuadrin e përgatitjeve për sezonin turistik dhe përgatitjet për Festivalin Folklorik Kombëtar që do të zhvillohet në fund të këtij muaji, në qytetin e Gjirokastrës, ne si DRKK kemi marrë një fushatë për restaurimin  e pjesëve të ndryshme në rrugët kryesore të Pazarit të Gjirokastrës për të mos pasur problem gjatë kësaj kohe. Tani për tani ne jemi përqendruar në një punë specifike në Qafën e Pazarit, të ish gjashtëkëndëshi  dhe në krah, i cili ka pasur probleme me suvatimet, të cilat mund të binin dhe të dëmtonin njerëzit dhe kalimtarët  dhe ne me metodat tona, të rikonstruksionit po e kthejmë në gjendjen e mëparshme”, tha Vasil Polo, inxhinier DRTK, Gjirokastër.

- Advertisement -

Turistët e shumtë që vizitojnë këto ditë vere qytetin e gurtë vlerësojnë elementët ndërtimorë, muzealë të tij si dhe figurat e Gjirokastrës që spikasin në rang botëror si shkrimtari Ismail Kadare.

“Është një qytet i veçantë, i ndryshëm nga qytetet që kemi parë në vendet e tjera  dhe ne dëshironin të ishim këtu dhe tani ndodhemi në këtë qytet. Jemi shumë të gëzuar veçanërisht në këtë vend, në shtëpinë e Ismail Kadaresë”, u shpreh një turist.

Në javën e fundit të qershorit Gjirokastra do të mirëpresë organizimin e Festivalit Folklorik Kombëtar, i cili rikthehet pas 8 vitesh për t’i dhënë gjallëri qytetit dhe pasuruar vlerat turistike të tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

TË FUNDIT

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×