English

Rikthimi i mundshëm i Trump, Kurti: Do të jetë sfiduese nëse Grenell emërohet…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kthimi i mundshëm i Donald Trumpit në Shtëpinë e Bardhë i ka shqetësuar liderët e shteteve të Evropës, kryesisht për shkak të ndërrimit të egër dhe të papritur të politikave të ish-presidentit amerikan, ka thënë kryeministri Albin Kurti në një intervistë për “Semafor”-in.

- Advertisement -

Kurti në këtë intervistë e ka pranuar se edhe ai ka marrëdhënie të dobëta me Richard Grenellin, ish-emisarin e Trumpit për bisedimet paqësore mes Kosovës dhe Serbisë. Ka shtuar se do të jetë “sfiduese” nëse Grenelli siguron një pozitë të lartë në politikën e jashtme apo në sigurinë kombëtare në administratën e re të mundshme.

Kurti u ka bërë thirrje shteteve perëndimore që të lehtësojnë shtegun e Kosovës për anëtarësim në NATO dhe Bashkimin Evropian, duke përmendur shpenzimet e mbrojtjes deri në 2 për qind të GDP-së, cak i vendosur nga aleanca ushtarake për anëtaret e saj.

“Meritojmë më shumë”, ka thënë Kurti.

“Semafor” shkruan se rreziku nga kriza gjeopolitike në Ballkan është shqetësim i vazhdueshëm për Perëndimin: Kosova dhe Serbia.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?