English

Risi, një aplikacion që ndalon imazhet me abuzimin e fëmijëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Siguria e fëmijëve në internet është një nga tematikat më delikate dhe të rëndësishme për t’u trajtuar, sidomos me zhvillimin që ka marrë teknologjia.

- Advertisement -

Implementimi i një aplikacioni të ri për të reduktuar shikimin dhe klikimin në internet të materialeve të abuzimit seksual të fëmijëve ka marrë 1.8 milion paund financim nga BE.

Projekti “Protech” është një bashkëpunim që përfshin organizata nga BE dhe Mbretëria e Bashkuar.

Aplikacioni i projektit i quajtur Salus synon të funksionojë në kohë reale, duke përdorur inteligjencën artificiale për të identifikuar materialin e mundshëm ku abuzohen fëmijët dhe për të ndaluar përdoruesit ta shohin atë.

Ai do të testohet me vullnetarë që kanë kërkuar ndihmë sepse njerëzit tërhiqen nga imazhet e paligjshme. Aplikacioni mund të instalohet në pajisje të tilla si telefonat dhe do të identifikojë dhe bllokojë shfaqjen e imazheve dhe videove të dëmshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×