English

“Riskoni, merreni përsipër burgun”- Lapaj: Mesazhi që u jepet zyrtarëve nga amnistia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Adriatik Lapaj, drejtuesi i Lëvizjes “Shqipëria Bëhet”, ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review, ku analizoi ligjin për amnistinë penale që u votua me 110 vota pro në parlament.

- Advertisement -

Lapaj tha se deputetët e maxhorancës dhe opozitës u bënë bashkë për të zhbërë punën dy-vjeçare të sistemnit të ri të drejtësisë. Avokati tha se nga kjo amnisti përfitojnë të gjithë zyrtarët, jo të lartë, që janë dënuar nga GJKKO për abuzime me tenderat.

Sipas tij, kjo amnisti ka si qëllim inkurajimin e vartësve në institucione të ndryshme për të firmosur kërkesat abuzive të shefave të tyre, duke i premtuar uljen e dënimit përmes parlamentit.

“Mesazhi që jep është ky, këta shefat e politikës që marrin vendime në parlament u thonë vartësve të tyre që “nuk ka problem të firmosni nëpër komisione tenderash, nuk ka problem të bëheni mish për top për ne, pasi ne shefat tuaj, mblidhemi një ditë në parlament dhe i zhbëjmë ato vendimet e gjykatave edhe ua ulim dënimin”. U thonë “riskoni, merreni përsipër dhe burgun se ne e kemi në duar e zhbëjmë. Ky është mesazhi i parë që jepet me amnistinë. Mesazhi i dytë që jepet është një dekurajim që u bëhet institucioneve të reja të  drejtësisë, sepse në momentin që instiutucionet e drejtësisë, me ato mangësitë e veta, çojën përpara drejtësisi 5 veta dhe ti mblidhesh si parlament dhe u ul dënimin, ti u thua atyre prokurorëve “kot lodheni se e kemi ne në dorë, e bëjmë ligjin si të duam”. Dhe momenti i tretë është tallja me paratë e qytetarëve shqipatrë. Ata prokurorët e SPAK-ut paguhen si frëngu pulën dhe ata gjyqtarë të GJKKO nga populli më i varfër i Evropës, paguhen si frëngu pulën, dhe këta një investim miliona euro e hedhin dëm. Hedhin dëm punën 2-vjeçre të një strukture të tërë”, tha Lapaj.

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

  1. Deputetet dhe qeveritaret jane te gjithe kriminela me ligjet qe bejne duan ta vjedhin popullin Shqiptar deri ne palce .I mallkofte Zoti aty ku ju dhemb me shume qelbesirave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?