Robert Papa: Trump s’duhet ta shpallte kandidaturën pa përfunduar numërimi i votave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Robert Papa thotë se ish-presidenti amerikan, Donald Trump nuk duhej të kishte shpallur dje kandidaturën e tij për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë, pasi ende nuk ka përfunduar procesi i numërimit të votave për zgjedhjet e mesmandatit.

Në një intervistë për Euronews Albania, Papa u shpreh se me marrjen e Kongresit nga republikanët, Presidenti Joe Biden do të mbahet nën kontroll nga qendra e djathtë amerikane

“Problemi është që, nuk duhet ta kishte deklaruar dëshirën për kthim në Shtëpinë e Bardhë pa përfunduar ende numërimi i votave, aq më tepër kur është një balotazh për Senatin. Por dje tha, fituam dhe larguam Nancy Pelosin. Kongresi, duke kaluar nga republikanët, bën që Presidenti Biden të mbahet nën kontroll nga qendra e djathtë amerikane”, theksoi ai.

- Advertisement -

Ish-presidenti Donald Trump njoftoi të martën mbrëma se do të kërkojë nominimin presidencial republikan në 2024.

“Për ta bërë Amerikën të madhe dhe të lavdishme përsëri, unë sonte po shpall kandidaturën time për president të Shteteve të Bashkuara”, tha Trump para turmës së mbledhur në Mar-a-Lago, pasuria e tij ujore në Florida, ku do të jetë selia e fushatës së tij.

Trump pohoi se partia republikane nuk mund të përballojë të emërojë “një politikan ose kandidat konvencional” nëse dëshiron të rifitojë Shtëpinë e Bardhë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në Veri dhe dhunimi i KFOR-it, Stoltenberg reagon nga samiti i NATO-s

NATO-ja është e gatshme të dërgojë edhe më shumë trupa në Kosovë, për të qetësuar dhunën në veriun e këtij vendi, të banuar me...

Borrell nga Moldavisë: Po pres takim me Vuçiçin, dhuna s’është rruga e duhur

Shefi për Politikë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell, foli për tensionet në veri të Kosovës gjatë hyrjes në Samitin e liderëve Evropianë që...

Mbahet seanca në GJKKO për Fredi Belerin, kryebashkiaku i Himarës kërkon lirinë

Prej orës 10 në Gjykatën e Posaçme të Apelit po zhvillohet seanca për ankimin e masës së sigurisë Arrest me burg për Fredi Belerin...

TË FUNDIT

Tensionet në Veri dhe dhunimi i KFOR-it, Stoltenberg reagon nga samiti i NATO-s

NATO-ja është e gatshme të dërgojë edhe më shumë trupa në Kosovë, për të qetësuar dhunën në veriun e këtij vendi, të banuar me...

Borrell nga Moldavisë: Po pres takim me Vuçiçin, dhuna s’është rruga e duhur

Shefi për Politikë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell, foli për tensionet në veri të Kosovës gjatë hyrjes në Samitin e liderëve Evropianë që...

Mbahet seanca në GJKKO për Fredi Belerin, kryebashkiaku i Himarës kërkon lirinë

Prej orës 10 në Gjykatën e Posaçme të Apelit po zhvillohet seanca për ankimin e masës së sigurisë Arrest me burg për Fredi Belerin...

S’i pagoi gjobën mijëra euro, zbardhet motivi pse i ‘forti’ hodhi në erë fasonerinë

Shtetasit italian, pronarit të fasonerisë që iu vu tritol më 25 maj, i ishte vendosur një gjobë prej 100 mijë eurosh nga Edmond Arapi,...

Thirrjet për marshim drejt Veriut, Zveçla: Refuzojini, nuk i shërbejnë Kosovës

Policia e Kosovës iu ka kërkuar qytetarëve që t’i injorojnë disa thirrje që po qarkullojnë për protestë dhe marshim drejt veriut të Kosovës, për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×