English

Rriten blerjet online, INSTAT: Çfarë porosisin më shumë gratë dhe burrat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

83,1 % e popullsisë 16 – 74 vjeç në Shqipëri janë përdorues të rregullt të internetit.

- Advertisement -

Të dhënat e gjeneruara nga Anketa e Përdorimit të Teknologjisë së Informacionit gjatë vitit 2023, kanë nxjerr në pah se 99,8 % e individëve kanë përdorur celularin për të hyrë në internet. 28,2 % laptopin dhe 27,4 %  kompjuterin.

Interneti është përdorur si për argëtim si dhe për një sër shërbimesh që kanë të bëjnë me shëndetin, veprime bankare, komunikim por edhe blerje.

Ekspertët e institutit të statistikave me anë të anketës kanë nxjerr në pah se blerjet onlinë në vitin 2023 janë rritur  me 3,8% në raport  me vitin 2022.

38,5 % e popullsisë së grup-moshës 16 – 74 vjeç kanë kryer blerje onlinë në  2023.

Rroba, këpucë dhe aksesorët zënë peshën më të madhe të produktev të blera në internet me 88,8 % ndjekur nga shërbimet e dërgimit në shtëpi nga restorantet, fast food dhe shërbimet katering me 40,3 %.

Sa i përket blerjeve nëpërmjet internetit, sipas gjinisë, gjatë vitit 2023  shohim se gratë kanë blerë më shumë produkte për kujdes personal ,  “produkte shtëpiake” si dhe “ilaçe/suplemente/vitamina” ndërsa  burrat kanë shfaqur preferenca më shumë në blerjet për: “pajisje elektronike për shtëpi”dhe “kompjuter/tabletë/celularë,etj.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×