Rusët bombardojnë bazën humanitare në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Trupat ruse vijojnë bombardimet në Ukrainë, duke sulmuar një godinë që shërbente si bazë për ndihma humanitare në Kharkiv.

Ndërkohë, në Kiev selia e ambasadës amerikane ka rihapur dyert, ndërsa në Mariupol ka vijuar dorëzimi i luftëtarëve ukrainas të izuluar në fabrikën e Azovstalit te forcat ruse.

Zjarrfikësit pastruan rrënojat nga Pallati i Kulturës, që ndodhet 10 kilometra në veri të Kharkivit, pasi u godit nga një raketë, ku godina përdorej si bazë për shpërndarjen e ndihmave humanitare.

- Advertisement -

Pavarësisht rimarrjes nën kontroll të shumë fshatrave përreth Kharkivit nga rezistenca ukrainase, bombardimet ruse vazhdojnë.

Ndërkohë, ushtarë të tjerë ukrainas u evakuuan nga impianti i çelikut Azovstal, në Mariupol, shumica e të cilëve të shoqëruar nga automjete ushtarake ruse.

Moska zyrtarisht deklaroi se 694 trupa të tjera ukrainase janë dorëzuar, me fatin e tyre ende të paqartë.

Në fjalimin e përnatshëm, presidenti Volodimir Zelensky deklaroi se do të zgjaste shtetrrethimin për 90 ditë të tjera.

“Ushtria jonë dhe të gjithë ata që mbrojnë vendin duhet të kenë të gjitha mjetet për të vepruar qetësisht. Të gjitha qytetet tona që janë nën pushtim të përkohshëm duhet ta dinë se Ukraina do të kthehet”, tha Zelensky.

Ndërkohë, në shenjë të rikthimit të normalitetit, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kiev ka rihapur dyert, rreth një muaj pasi forcat ruse braktisën planin për të marrë nën kontroll kryeqytetin.

Në një deklaratë, sekretari i Shtetit, Antoni Blinken deklaroi se ringritja  e flamurit me yje dhe vija u bë i mundur nga qytetarët ukrainas që po ndihmojnë vendin e tyre kundër pushtimit rus.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

TË FUNDIT

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×