Rusia do të ndërtojë dy reaktorë bërthamorë në Hungari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjigandi rus i energjisë bërthamore Rosatom do të fillojë ndërtimin e dy reaktorëve të rinj bërthamorë në Hungari në javët e ardhshme, tha ministri i jashtëm i Hungarisë.

Marrëveshja, e arritur midis Rusisë dhe shtetit të BE-së në vitin 2014, synon të zgjerojë centralin bërthamor ekzistues Paks, shkruan BBC.

Industria bërthamore e Rusisë nuk i është nënshtruar sanksioneve të BE-së për pushtimin e përgjakshëm të Ukrainës.

- Advertisement -

Lëvizjet për të izoluar dhe sanksionuar eksportet e saj të naftës dhe gazit nuk janë mbështetur pa kushte nga Hungaria.

Paks aktualisht gjeneron 40% të furnizimit me energji elektrike të Hungarisë.

“Le të fillojë ndërtimi!” tha ministri i Jashtëm Peter Szijjarto në një postim në Facebook.

Me dy reaktorët shtesë, termocentrali bërthamor, aktualisht i përbërë nga katër reaktorë të ndërtuar nga sovjetikët, do të shohë kapacitetin e tij më shumë se dyfish.

“Ky është një hap i madh, një moment historik i rëndësishëm”, tha Szijjarto në një postim në Facebook të cituar nga agjencia e lajmeve AFP.

“Në këtë mënyrë ne do të sigurojmë sigurinë energjetike të Hungarisë në afat të gjatë dhe do t’i mbrojmë hungarezët nga luhatjet e egra të çmimeve të energjisë”, shtoi ai.

Ai shtoi se reaktorët bërthamorë mund të jenë gati për shërbim deri në vitin 2030.

Projekti i diskutueshëm 12.5 miliardë euro financohet kryesisht nga Rusia.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×