Rusia konsideron Bitcoinin për shitjen e naftës dhe gazit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia mund të pranojë Bitcoinin nga disa vende, si pagesë për naftën dhe gazin, sipas një zyrtari të lartë rus, Pavel Zavalny.

Pavel Zavalny tha se vendet që nuk e kanë sanksionuar Rusinë, mund të lejohen të paguajnë me monedhat e tyre lokale.

Zavalny, i cili kryeson komitetin e Dumës Shtetërore të Rusisë për energjinë, përmendi Kinën dhe Turqinë si ndër vendet që “nuk ishin të përfshirë në presionin e sanksioneve”.

- Advertisement -

Në fillim të kësaj jave, presidenti rus Putin tha se dëshironte që vendet “jo miqësore” ta blejnë gazin rus me rubla.

Kjo lëvizje mendohet se synon të rrisë vlerën e monedhës ruse. Monedha ruse ka humbur mbi 20% të vlerës këtë vit, si pasojë e luftës.

Rusia është eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror dhe furnizuesi i dytë më i madh i naftës.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...

Samiti i BE-Ballkani Perëndimor, çfarë pritet të ndodhë në Bruksel më 13 dhjetor

Liderët e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor do të takohen të mërkurën e 13 dhjetorit në Bruksel. Në fokus të këtij takimi pritet të jenë...

TË FUNDIT

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...

Samiti i BE-Ballkani Perëndimor, çfarë pritet të ndodhë në Bruksel më 13 dhjetor

Liderët e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor do të takohen të mërkurën e 13 dhjetorit në Bruksel. Në fokus të këtij takimi pritet të jenë...

Simpatizantët e Belerit protestë në GJKKO, Dhuli: Të bëhet betimi, boll zvarritje

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur në formë proteste para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

Austria u bën ofertë të kushtëzuar Bullgarisë dhe Rumanisë për Schengen

Austria e cila ka qenë në krye të kundërshtimeve brenda Bashkimit Evropian, që Rumania dhe Bullgaria të pranohen në zonën për lëvizje të lirë,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×