Rusia mund të përdorë armë kimike në Mariupol, thotë Zelenski

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat Ukrainase po bëhen gati për betejën e fundit që të marrin kontrollin e qytetit port, Mariupol, i cili është marrë peng nga forcat ruse.

Presidenti ukrainas Zelenksi tha se me mijëra persona mund të jenë vrarë gjatë sulmeve në qytetin jugor.

Ai paralajmëron se forcat ruse gjatë përpjekjes për të marrë Mariupolin mund të përdorin armë kimike kundër atyre që e mbrojnë.

- Advertisement -

“Një nga zëdhënësit e pushtuesve rusë ka thënë se ata mund të përdorin armë kimike kundër atyre që mbrojnë Mariupol. Ne e marrim shumë seriozisht paralajmërimin. Dua t’u kujtoj liderëve botërorë se përdorimi i mundshëm i armëve kimike nga Rusia është diskutuar. Nëse ndodh, do të thotë se reagimi ndaj agresionit rus duhej të jetë shumë më i ashpër dhe më i shpejtë”, tha Zelensky

Takimi i kancelarit austriak Karl Nehamer në Moskë me presidentin Putin u kritikua nga lideri polak, ku sipas Nehamer bisedimet ishin të vështira.

“Pas takimit me presidentin Putin nuk jam shumë optimist. Ofensiva ushtarke në lindje të Ukrainës është mirë përgatitur”, tha Nehamer.

Por, Kryeministri i Polonisë, Mateusz Moraëiecki, ka shprehur hapur kritikat e tij për këtë takim duke thënë se Rusia ka kryer krime lufte.

“Në këtë fazë të luftës, kur Rusia tashmë ka kryer krime lufte, nuk duhet folur me kriminelët dhe unë nuk kam ndryshuar qëndrim për këtë çështje”, tha Mateusz Moraiecki

Ministria e Mbrojtjes ruse shprehet se ka goditur një automjet të blinduar ukrainas dhe se zyrtarët perëndimorë thonë se Rusia po përpiqet të “dyfishojë ose ndoshta edhe trefishojë” forcat e saj në Donbas.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×