Sa para ka dhënë BE për rindërtimin pas tërmetit?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas nëntorit 2019-të, BE mori përsipër rindërtimin e 63 shkollave dhe 27 monumenteve të kulturës të dëmtuara prej tërmetit.

Bëhet fjalë për 115 milionë euro. Nga 27 monumente të përqendruara në 8 bashki, kanë përfunduar vetëm 2, Kisha e Rubikut dhe ajo e Kepit të Rodonit. Të tjerat janë në proces. 

Për monumentet e kulturës, fondi është 40 milion euro. Këto para shkojnë kryesisht për rindërtimin e muzeve, kalave, kishave dhe mozaikëve.

- Advertisement -

Bashkia Durrës është përfituesja më e madhe me 5 monumente kulture që restaurohen. Ndërsa në Tiranë këtij procesi do t’i nënshtrohet muzeu historik kombëtar dhe teatri i kukullave.

75 milion euro u dhuruan nga BE për rikonstruksionin e shkollave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. 23 kanë përfunduar dhe në 10 po kryhen ende punime.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...

Tahiri lë ambientet e burgut në Lushnjë, shoqërohet nga policia drejt Tiranës

Ish-ministri i brendshëm Saimir Tahiri u lirua këtë të premte me një vëndim të gjykatës së Elbasanit, ku u pranua kërkesa e prokurorisë që...

TË FUNDIT

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...

Tahiri lë ambientet e burgut në Lushnjë, shoqërohet nga policia drejt Tiranës

Ish-ministri i brendshëm Saimir Tahiri u lirua këtë të premte me një vëndim të gjykatës së Elbasanit, ku u pranua kërkesa e prokurorisë që...

EMRAT| Me furgonin plot me emigrantë të paligjshëm, arrestohen dy persona në Korçë

Policia e Korçës ka arrestuar shtetasit Tahir Murati dhe Ali Peposhi, të cilët u ndaluan në flagancë duke transportuar 10 emigrantë të paligjshëm nga...

“Vuçiç ankohej dhe gënjente”, Osmani: Takimi me këmbënguljen e Scholz dhe Macron

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë për media pas samitit të dytë të liderëve të Komunitetit Politik Evropian, tha se takimi me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×