Sa të vështirë e ka Ukraina të mbrohet?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina, në numra sa i takon armatimeve dhe personelit ushtarak, qëndron shumë pas Rusisë pas investimeve modernizuese të forcës ushtarake nga presidenti Putin.

Zyrtarët perëndimorë përllogarisin se Rusia ka vendosur në kufi me Ukrainën rreth 190 mijë trupa, më shumë se sa e gjithë ushtria e Ukrainës, e përbërë nga 125,600.

Forcat ruse po hyjnë në Ukrainë përmes disa drejtimeve. Ukraina do ta ketë të vështirë të mbrojë vijën kufitare prej qindra km të gjatë nga Bjellorusia në veri dhe deri në Krime në jug.

- Advertisement -

Nëse mund ta konsiderojmë Ukrainën si fushë të një ore, rusët mund ta sulmojnë nga ora 10 deri tek 7.

Ben Barry, nga Instituti Ndërkombëtar i Studimeve Strategjike dhe ish-ushtarak britanik thotë se kjo e bën shumë të vështirë mbrojtjen.

Pabarazia më e madhe mes dy vendeve është në forcën ajrore.

Ukraina ka 105 aeroplanë luftarake në kufi krahasuar me 300 që ka Rusia.

Sistemi i avancuar i mbrojtjes ajrore, siç janë raketat S-400, gjithashtu i japin përparësi Rusisë.

Në kontrast, Ukraina ka forca të limituara në mbrojtjen ajrore dhe mjete të vjetra.

Moska ka krijuar versionin e saj “tronditje dhe frikë” me sulme ajrore dhe artileri me rreze të gjatë.

Kjo u lejon rusëve që të sulmojnë qendrat e kontrollit të Ukrainës, depot e municioneve dhe forcat ajrore nga një distancë e largët.

Zyrtarë të inteligjencës perëndimore i kanë thënë BBC se shqetësimi real është se Rusia do të përpiqet që të rrethojë dy republikat që njohu si të pavarura.

Nëse luftimet shtrihen në fshatrat dhe qytetet e  Ukrainës, vetëm atëherë forcat e saj mund të kenë më shumë mundësi për t’u mbrojtur.

Një mbrojtje e përgatitur mirë mund t’i shkaktojë vështirësi dhe gjakderdhje ndaj çdo agresori siç ka ndodhur në Stalingrad në Luftën e Dytë Botërore.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×