Samiti i BE-BP në Tiranë, Bejko: Mesazh për Serbinë, nuk zbatoi detyrat e Europës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedagogu Roland Bejko ka komentuar samitin e BE-Ballkani Perëndimor  që do të zhvillohet ditën e nesërme në Tiranë.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se është lajm i mirë që Shqipëria është zgjedhur si vendi për t’u zhvillohet ky samit.

Ndër të tjera ai tha se ky samit është dhe mesazh për Serbinë.

- Advertisement -

“Është një lajm shumë i mirë që Shqipëria është zgjedhur për t’u zhvilluar samiti i BE-Ballkan perëndimor. Faktori shqiptar në rajon është i rëndësishëm. Mund të ishte zgjedhur dhe Beogradi, pasi kështu pëlqejnë  evropianët. Ky është një mesazh edhe për Beogradin pasi nuk po i zbaton detyrat e dhëna nga Europa.

Nuk po vendos sanksione ndaj Rusisë. Pastaj marrëdhënia e tendosur që ka me Kosovën dhe kjo është një element që duke qenë se kosovarët i plotësuan kriteret e tyre për të përfituar nga liberalizimi i vizave, Europa u tregua skeptike. Është krijuar një ide që po mbështetet më shumë Serbia në krahasim me vendet e rajonit. Në kushtet që ne jemi kjo është inkurajim për shqiptarët dhe për Kosovën e për Maqedoninë, që shqiptarët të mos e shikojnë më Evropën si bashkësi që i refuzon shqiptarët për shkak të fesë së tyre”- theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

TË FUNDIT

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

Analisti serb Vejvoda sqaron: Vuçiç ka shumë probleme brenda vendit, por Kosova…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se protestat që po mbahen...

Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×