English

Vuçiç: Qëllimi kryesor dhe përfundimtar i Kurtit është të dëbojë serbët nga Kosova

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka deklaruar se “qëllimi kryesor dhe përfundimtar” i Albin Kurtit është të dëbojë të gjithë serbët nga Kosova.

- Advertisement -

Vuçiç tha se “ishte e qartë se vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së nuk ishin aspak të kënaqura me veprimet e Kurtit, sepse nuk është një hap drejt shtensionimit, shkruan Euronews Serbia.

I pyetur për konkluzionet kryesore të seancës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së kushtuar Kosovës dhe nëse situata mund të shkojë ngadalë drejt një kuptimi më të madh të qëndrimit serb, Vuçiç u përgjigj se nuk mund ta thotë këtë saktësisht, por se mund ta konfirmojë këtë.

“Pa dyshim, të paktën 13 nga 15 shtetet anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së vunë re se vendimet e njëanshme të Kurtit, veçanërisht në lidhje me çështjen e monedhës serbe, nuk ishin të mirëseardhura, nuk ishin të mira dhe nuk kontribuonin për paqen dhe stabilitetin në rajon”.

Vuçiç theksoi rëndësinë që ka mundësia për të paraqitur të dhëna dhe shifra konkrete që hedhin dritë mbi “persekutimin e popullit serb në Kosovë dhe krijimin e kushteve të padurueshme për jetën e serbëve në Kosovë”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×