Serbët të ndarë| Zgjedhjet në veri të Kosovës, frikë për tensione etnike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në veriun e Kosovës, të populluar nga serbët, po mbahen zgjedhjet lokale. Procesi elektoral ka shkaktuar tensione etnike dhe frikë për incidente të mundshme.

Për këtë arsye, prania e policisë vendase dhe ajo e kontingjenteve të KFOR-it janë në gatishmëri.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç tha të shtunën se pakica serbe do t’i bojkotojë zgjedhjet. Ndërkohë që vetë serbët janë të ndarë sa i takon pjesëmarrjes.

- Advertisement -

“Këto zgjedhje janë njësoj si të tjerat më parë dhe nëse ne, serbët, nuk marrim pjesë, atëherë cilat janë shpresat tona për të ardhmen?” tha Sladjana Pantoviç, kandidate e pavarur për Zveçanin.

“Këto zgjedhje nuk duhet të mbaheshin, duheshin shtyrë për dy ose tre muaj. Ky nuk është momenti i duhur për zgjedhje”, u shpreh Nenad Igiç, banor.

Në total 11 kandidatë garojnë për kryetar bashkie të Mitrovicës Veriore, Zubin Potokut, Leposaviçit dhe Zveçanit; ndërsa 60 kandidatë për këshillin bashkiak të Zveçanit dhe Leposaviçit. Qendrat e votimit mbyllen në orën 10.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

TË FUNDIT

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×