English

Serbia braktiset në OKB, rrëzohet propozimi për diskutimin e bombardimeve të NATO-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka rrëzuar propozimin e Rusisë për të diskutuar bombardimet e NATO-s në Jugosllavi.

- Advertisement -

Tre anëtarë të Këshillit të Sigurimit – Rusia, Kina dhe Algjeria – votuan pro futjes në rendin e ditës të propozimit rus, ndërsa 12 të tjerët abstenuan.

Miratimi i kërkesës kërkonte votën e 9 anëtarëve. Në përfundim të mbledhjes shefi i diplomacisë serbe Ivica Daçiç tha se Serbia është e zhgënjyer me një rezultat të tillë, pasi rrëzimi i kërkesës për të diskutuar bombardimet e NATO-s është “një precedent që nuk ka ndodhur për një kohë të gjatë” në OKB.

“Ne erdhëm me ftesë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të diskutuar këtë temë. Besojmë se kjo temë është jashtëzakonisht e rëndësishme për rendin juridik ndërkombëtar dhe se sot, ashtu siç u bë precedent bombardimi i vetë Serbisë, ndodhi një precedent që ka kohë që nuk ka ndodhur në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Është futur votimi procedural, i cili është dashur të vendoset shumë më herët, jo kur seanca kishte filluar”, tha Daçiç.

Daçiç falënderoi Rusinë, Kinën dhe Algjerinë, ndërsa për vendet që abstenuan tha se shumë prej tyre morën një qëndrim të tillë “sepse nuk donin t’i vendosnin vetes probleme në marrëdhëniet e tyre me fuqitë e mëdha”, dhe se disa “nuk e bënë dua të flas për diçka për të cilën ka qartësisht standarde të dyfishta”.

“Ata thanë në vitin 1999 se bombardimi ishte i nevojshëm për arsye humanitare. Dhe çfarë arsyesh humanitare ishin këto, flet vetë fakti që u krye spastrimi pothuajse i plotë etnik i serbëve nga Kosova dhe Metohija. A ka nevojë për ndërhyrje humanitare kundër Prishtinës kur po kryhen krime kundër popullit serb, kur praktikisht janë dëbuar 14 për qind e serbëve në muajt e fundit, kur Prishtina nuk dëshiron të formojë Bashkimin e Komunave Serbe, por shpërblehet? me anëtarësim në organizata të ndryshme ndërkombëtare si Asambleja Parlamentare e NATO-s dhe Këshilli i Evropës”, tha Daçiç.

Ai deklaroi se përdorimi i forcës në marrëdhëniet ndërkombëtare është shkelje e parimeve themelore të së drejtës ndërkombëtare dhe shtoi se vetë anëtarët e NATO-s e thanë këtë, “duke e cilësuar atë veprim si përdorim të paligjshëm, por legjitim të forcës për të ndalur gjoja humanitare. fatkeqësi”. “Është cinike që sot nuk mund të flasim as në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe 25 vjet më parë as nuk e pyetën Këshillin e Sigurimit të OKB-së nëse do të na bombardonin. Përveç bombave, nuk mund të thuash asgjë për të gjitha këto. Flet për rendin juridik ndërkombëtar, flet për të drejtën ndërkombëtare, flet nëse OKB-ja ende ekziston”, tha Daçiç.

Ai shtoi se përdorimi arbitrar i forcës së armatosur nuk lejohet dhe është i mundur vetëm në kushte të përcaktuara rreptësisht të përcaktuara nga Karta e OKB-së. “NATO dhe anëtarët e saj nuk kishin asnjë bazë në të drejtën ndërkombëtare për agresion kundër Jugosllavisë. “Sepse gjatë gjithë këtyre viteve dhe dekadave ishte një luftë ilegale për të ndarë Kosovën nga Serbia dhe Jugosllavia”, tha Daçiç.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?