Sheholli: Demokracia nuk mbahet me polici, të ketë zgjedhje të reja në Veri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, komentoi situatën e tensionuar së fundmi në veri të Kosovës pas zgjedhjes së kryetarëve të rinj në komunat serbe.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai theksoi se demokracia nuk mbahet me polici dhe sipas tij kryeministri i Kosovës Albin Kurti e di mjaft mirë këtë gjë.

Sipas tij kryetarët e zgjedhur duhet të kenë fillimisht një punë teknike që më pas të zhvillohen zgjedhje të reja, duke qenë se shumica serbe nuk i pranon në krye të komunave.

- Advertisement -

“Unë nuk e di çfarë veprimi politik do të ketë, por me polici nuk mbahet demokraci. Këtë çështje e di Kurti. Nëse do vazhdojmë  që me polici ti dërgojmë këta kryetarë  komune në objektet komunale, kjo është vaj halli për demokracinë, prandaj dhe SHBA ka deklaruar atë që ka deklaruar. Do ishte shumë mirë që Kurti dhe organet e Kosovës të pohojnë se këta kryetarë të kenë  një punë teknike administrative, për një periudhë dy mujore dhe do futemi në zgjedhje të reja. Nuk e di se çfarë pune do të kryejë ai kur shumica e serbëve që jetojnë atje nuk e pranojnë”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

Spanja heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të dëshmojë...

TË FUNDIT

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

Spanja heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të dëshmojë...

Përplasjet mes tifozëve shqiptarë dhe polak, vendimi i Komisionit të Disiplinës

Në përballjen e 10 shtatorit në “Air Albania” tifozeria shqiptare dhe ajo polake patën përplasje. U desh ndërhyrja e policisë dhe një kordon i...

A do të ekstradohen“Bosët”? Kasapi: Historitë me Dubai janë ëndrra dhe fasadë

Gazetari Julian Kasapi foli në lidhje me ekstadimet e kriminelëve që jetojnë jashtë vendin, drejt Shqipërisë. Në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania,...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×