Shkarkimi i Metës do ishte precedent i rrezikshëm, thotë konstitucionalisti

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për konstitucionalistin, Çlirim Gjata, Gjykata Kushtetuese do të vendosë një precedent të rrezikshëm nëse legjitimon shkarkimin e Presidentit nga Kuvendi.

Sipas tij, në këtë rast do të kishim shkarkim për shkak të deklaratave apo propagandës.

Gjata u shpreh se një president shkarkohet vetëm për akte dhe dekrete.

- Advertisement -

“Gjykata duhet të rendisë deklaratat që përbëjnë shkelje të Kushtetutës atëherë dhe çdo President duhet të lexojë listën që të mos bëjë deklarata të tilla”, tha Gjata.

Ai shtoi se çështja për shkarkimin e Metës nuk duhej të merrej në shqyrtim në një kohë kur gjykata nuk është me 9 anëtarë.

Kushtetuesja ka aktualisht 7 anëtarë dhe që të ketë vendimmarrje për Metën duhen 5 vota pro ose kundër, pasi çdo rezultat tjetër quhet nul.

Gjykata Kushtetuese pritet të vërtetojë ose jo fajësinë e Presidentit Meta në shkeljen e dokumentit themeltar të shtetit, Kushtetutës brenda 30 ditëve.

Presidenti Meta u shkarkua nga Parlamenti më 9 qershor 2021 me 104 vota, 7 kundër dhe 3 abstenim në një kohër kur opozita kishte djegur mandatet.

Në konkluzionet e raportit të Komisionit parlamentar Hetimor të ngritur më 8 maj 2021, thuhet se Meta ka shkelur të paktën 5 herë Kushtetutën me deklaratat dhe vendimet para zgjedhjeve të përgjithshme të 25 prillit.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg Alma Beqiri

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg Alma Beqiri

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

Berisha thirrje nga Kuvendi: Ka vetëm një rrugë, protesta, protesta e vetëm protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri thirrje nga foltorja e Kuvendit për protesta masive kundër manipulimit të zgjedhjeve. Berisha tha në fjalën e tij se zgjedhja e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×