Shkatërrohet banda e shqiptarëve në Spanjë, pastruan 65.5 mln euro në 1 vit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjithsej 27 persona janë arrestuar për trafik droge dhe pastrim parash gjatë një operacioni të përbashkët të policisë spanjolle dhe Europol të shtrirë në qytetet e Barcelonës, Madridit, Malagas, Seviljas, Valencias dhe Alicantes.

Mediat spanjolle shkruajnë se organizata kriminale drejtohej nga disa persona me kombësi shqiptare

Gjatë kontrolleve janë sekuestruar 615,000 euro para cash, si dhe ora dhe bizhuteri me vlerë më shumë se 400,000 euro.

- Advertisement -

Organizata, e drejtuar nga shtetasit shqiptarë, kryente pastrimin e parave të organizatave të tjera kriminale, kryesisht kineze. Ku vetëm gjatë periudhës së hetuar midis majit 2020 dhe marsit 2021 drejt organizatës kriminale shqiptare janë kaluar 65.5 milionë euro me qëllim pasrimin e tyre.

“Hetimi filloi pas raporteve të inteligjencës kriminale të dërguara nga Europol . Kjo bëri të mundur identifikimin e një organizate të përbërë nga persona me kombësi shqiptare të përkushtuar ndaj trafikut të drogës, kryesisht kultivimit të marijuanës shtëpiake dhe që së bashku me shtetas me origjinë kineze kishin krijuar një skemë për pastrimin e parave.

Për shtetasit me origjinë shqiptare të organizatës, ata vepronin sikur të ishin subjekt bankar , kryenin transferimin dhe fshehjen e shumave të mëdha të parave nga shitja e lëndëve narkotike dhe merrnin rifinancimin e operacioneve të reja.  Njëri vepronte si drejtues dhe tjetri si toger dhe kontabilist.

Të paktën që nga viti 2018, ata kishin dy koordinatorë me origjinë kineze, të cilët dyshohet se menaxhonin një “portofol” të madh me institucione të shumta aziatike të shtrira në të gjithë territorin kombëtar, me të cilat shërbenin kërkesat në para të organizatave kriminale të dedikuara për trafikun e drogës kurdo dhe kudo. kishin nevojë. Bizneset vepruan në të njëjtën mënyrë pavarësisht vendndodhjes së tyre, duke grumbulluar shuma të mëdha parash që u dërgoheshin trafikantëve të drogës në këmbim të kompensimit financiar, duke përdorur si masë sigurie një “Token”, që zakonisht përkonte me numërimin e dyqane, një faturë me vlerë të ulët nominale”, shkruajnë mediat spanjolle.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“‘Fatura’ të hapura me organet në Greqi”, gazetari: Pse nuk ekstradohet Laert Haxhiu

Një shkrim i gazetarit të njohur grek Vasilis Xito për “Esspresonews” ditën e sotme, i është kushtuar të shumëkërkuarit Laert Haxhiu. Veç fakteve të...

Kancelari Scholz premton të vazhdojë ndihmën financiare ushtarake për Ukrainën

Kancelari gjerman, Olaf Scholz premtoi të shtunën ndihmën e vazhdueshme financiare dhe ushtarake për Ukrainën ndërsa ajo përpiqet të pastrojë tokën e saj nga...

Shiste kokainë në qytetin e Patosit, arrestohet në flagrancë 33-vjeçari

Një 33 vjeçar është arrestuar në flagrancë  në vijim të operacionit “Tempulli” pasi u kap me 53 gramë lëndë e dyshuar narkotike kokainë. Veç sasisë...

TË FUNDIT

“‘Fatura’ të hapura me organet në Greqi”, gazetari: Pse nuk ekstradohet Laert Haxhiu

Një shkrim i gazetarit të njohur grek Vasilis Xito për “Esspresonews” ditën e sotme, i është kushtuar të shumëkërkuarit Laert Haxhiu. Veç fakteve të...

Kancelari Scholz premton të vazhdojë ndihmën financiare ushtarake për Ukrainën

Kancelari gjerman, Olaf Scholz premtoi të shtunën ndihmën e vazhdueshme financiare dhe ushtarake për Ukrainën ndërsa ajo përpiqet të pastrojë tokën e saj nga...

Shiste kokainë në qytetin e Patosit, arrestohet në flagrancë 33-vjeçari

Një 33 vjeçar është arrestuar në flagrancë  në vijim të operacionit “Tempulli” pasi u kap me 53 gramë lëndë e dyshuar narkotike kokainë. Veç sasisë...

Dënimi për vrasësit e Liridonës/ Eksperti: Kosova ka ligjet më të ashpra në rajon

Eksperti i sigurisë Nuredin Ibishi tha në një intervistë për Euronews Albania se vrasësit si porositësi ashtu edhe ekzekutori i Liridonës mund të dënohen...

Lajçak: Elektroseveri kontratë për energjinë me KEDS-in, hap i rëndësishëm

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, njoftoi të shtunën se kompania serbe, Elektrosever, ka nënshkruar kontratë komerciale për...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×