Shqipëria blen energji me 250 euro/megawat, nis plani i kursimeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria është në gjendje emergjence energjetike prej muajit tetor. Thatësira, çmimet e larta të importit dhe vështirësitë që po dalin nga lufta në Ukrainë, po thellojnë këtë krizë.

Në janar-shkurt, Shqipëria importoi energji me çmim mesatar 186 euro, ndërsa në ankandet e deritanishme të marsit ka blerë energji mesatar 249 euro.

Qeveria po kërkon të kursehet ku është e mundur, por pa goditur familjet apo biznesin në faturat mujore.

- Advertisement -

“Duke pasur parasysh konsumin e lartë të energjisë për shkak të temperaturave të ulëta dhe faktin që prodhimi vendas është ulur ndjeshëm për shkak të mungesës së reshjeve, jemi të detyruar të dalim në import”, tha ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku.

Hidrocentrali i Fierzës nuk ka ujë mjaftueshëm për të prodhuar energji. Madje ai është në nivelin më të ulët, në krahasim edhe vitet e kaluara këtë periudhë. Për këtë arsye, OSHEE dhe KESH kanë nevojë të blejnë.

Kryeministri Edi Rama tha disa ditë më parë se energjia deri në fund të këtij viti mund të kushtojë mbi 600 mln euro, për shkak të çmimit të rritur në bursë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

TË FUNDIT

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×