English

Shqipëria pritet të jetë përfituesja më e madhe e ‘Open Balkan’, thotë Zusi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Alban Zusi, kryetar i Shoqatës së Prodhuesve dhe Eksportuesve tha në emisionin Now në Euronews Albania se Shqipëria pritet të jetë një nga përfituesit më të mëdhenj të Open Balkan.

- Advertisement -

Sipas Zusit, Open Balkan si një platformë për të përmirësuar mirëqenien dhe rritjen ekonomike të rajonit, do lehtësojë tregtinë për bizneset e vogla dhe të mesme, të cilat përbëjnë shumicën në Shqipëri.

“Open Balkan sjell vlerë edhe me tre vende, pasi ekziston korridori për të qarkulluar. Në një raport të publikuar nga CEFTA thuhej që nga studimi i bërë vetëm nga proceset e pritjes në pika doganore kishte një humbje mbi 800 mln euro. Kjo ishte humbja vetëm në kufi, por kjo kosto është 3-fish më e lartë në ekonominë brenda. Disa gjëra pozitive kanë ndodhur, por presim që të ndodhin edhe më shumë në të ardhmen. Edhe ne si shqiptarë që e fusim veten tek ata që përfitojmë më pak, por në vetvete kjo është zgjidhja”, tha Zusi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

2 COMMENTS

  1. Le të na tregojë z. Zusi sa është prodhimi i Shqipërisë dhe sa kohë humbasin prodhuesit shqiptarë në kufi. Bizneset e vogla e të mesme vuajnë nga mungesa e politikave të qeverisë, jo nga pritjet në kufi. Fermerët shqiptarë nuk dinë ç’janë subvencionet, s’dinë ç’janë kompensimet kur të mbjellat u dëmtohen nga përmbytjet e thatësirat. Prodhuesit shqiptarë janë të pambrojtur nga konkurenca jo lojale e monopoleve të lidhura me mafien në pushtet. Ky është problemi i bizneseve shqiptare, e jo radhët e gjata në kufi. Ballkani i hapur mund të lehtësojë vetëm tranzitin e drogës nga Shqipëria, dhe hyrjen e mallrave serbe në Shqipëri. Shqipëria është futur në këtë valle që t’i ndihmojë Serbisë të largohet nga influenca ruse. Serbia do të fitojë një treg më të madh për mallrat e saj si kompensim për distancimin nga Moska. Vuçiçi e di çfarë do, por ky Vuçiçi ynë s’merr vesh se s’ia pret mendja. Tregu ballkanik është karrota që do t’i jepet Beogradit për konstruktivitetin e treguar në lojën gjeopolitike. Si gjithmonë, shqiptarët do të mbeten vetëm spektatorë…

  2. Pas varferimit te Shqiperis lypet lemosh nga hasmi (Serbia) me Ballkan te hapur.
    Nese kjo jetesohet perveq se sesonit veror shqiperia sdo fitoj asgje.Mendoni se Serbia e vlerson ndryshe Shqiperin sesa Kosoven?
    Jo!.. Ne per ta jemi penges vetem pse jemi shqipetar. Shikone cfare bejn me shqiptaret e Lugines
    Qfare beri me Kosoven, e pse duhet ne te lypim gjithmon ne kuriz tonin paqen?!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?