Shqiptarët s’e duan kinemanë, thotë regjisori i Bolero në vilën e pleqve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Filmi shqiptar fitues i 4 çmimeve prestigjioze ndërkombëtare, “Bolero në vilën e pleqve”, po shfaqet në kinematë e vendit nga 3 shkurti.

Për këtë film, i cili ka korrur jo pak sukses, regjisori Spartak Pecani deklaron se ka bërë bujë jashtë vendit, ndërsa në Shqipëri nuk ka interes të madh për të.

“Kam përshtypjen që nuk duam shumë filmin shqiptar. Këto filma do mbeten, kanë një histori këto. Nuk ka kritikë por nuk ka dhe kinema. Nëpër rrethe nuk ka kinema. Nuk është e trishtueshme që gjithë puna e aktorëve të shuhet? Nuk e duan kinemanë, kam arritur në këtë pikë”, u shpreh regjisori për ‘Mirëmëngjes’ në Euronews Albania.

- Advertisement -

Filmi flet për dy të moshuar, të luajtur nga Robert Ndrenika dhe Margarita Xhepa-, që i kalojnë vitet e pleqërisë në vetminë e një vile.

Ata shkëmbejnë letra dashurie me njëri-tjetrin, nga kati i dytë në kat të parë, në pamundësinë fizike për t’u takuar.

Ata kanë 3 fëmijë, të cilët nuk jetojnë në vilë. I biri u dërgon një vajzë për t’u kujdesur për ta. Vajza shërbëtore është lezbike dhe ky fakt lind ngjarje që kanë në qendër atë dhe fëmijët e të moshuarve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×