“Shqiptarët vendimtar në Malin e Zi”, Nimanbegu: Ja çfarë ndodh pas 11 qershorit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Genc Nimanbegu, kryesuesi i listës “Aleanca Shqiptare” në Mal të zi, ishte këtë të martë i ftuar në një lidhje direkte për Euroneës Albania, për të folur rreth zgjedhjeve që pritet të zhvillohen më 11 qershor.

Ai foli gjithashtu për mënyrën se si do ndikojnë këto zgjedhje te shqiptarët e Malit të Zi, ku tre partitë shqiptare garojnë në tre koalicione të ndryshme politike. Nimanbegu tregoi gjithashtu se çfarë pritet të ndodh pas 11 qershorit, pra pas zgjedhjeve parlamentare në Malin e Zi.

“Roli i shqiptarëve mund të jetë vendimtarë apo i pakicave, pasi europa pritet të marrë 2 të 3 e votave për qeverisje, një e treta do të mungojë, këtu pritet të jetë koalicioni i Abazoviç dhe pakicave që pritet të mbledhin 10% të votave në nivelin e Malit të Zi, këtu flas për kroatët, boshnjakët dhe Shqiptarët.

- Advertisement -

Nëse rezultati do jetë në kuadër të pritshmërive 7 deputetë do dalin nga radhët e pakicave që mund të jenë vendimtarë që të arrihet numri 41,  që është numri për qeverisjen në Mal të Zi. për mua është e nevojshme të kemi numrin e nevojshëm për ndryshimin e ligjeve strategjike, por këtu flasim për numrin e qeverisjes 2/3 në nivelin e kuvendit, gjë që është larg realitetit”,-tha Nimanbegu.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

TË FUNDIT

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×