English

Shteti të garantojë punësim për personat me aftësi ndryshe, thotë Murataj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shteti duhet të ofrojë trajnim profesional dhe qasje në vendin e punës për personat me aftësi ndryshe, po nuk e bën.

- Advertisement -

Kështu u shpreh në emisionin Mirmëngjes në Euronews Albania, Sokol Murataj, kreu i Shoqatës së personave me probleme të shtyllës kurrizore.

Në vend të kësaj, Murataj tha se shteti ia ka lënë barrën punëdhënësit që të krijojë mundësinë për punësimin e personave me aftësi ndryshe.

“Nëse punëdhënësit nuk plotësojnë kuotën e punësimit, marrin gjobë sa paga minimale”, u shpreh Murataj, duke thënë se për të, kjo është e padrejtë.

Ai theksoi nevojën për më tepër qendra për personat me aftësi ndryshe në Shqipëri.

“Ka një qendër në Vaqarr, por nuk funksionon. Janë 120 shtretër kot pasi nuk ka shërbim”, u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×