English

Shtohen adoleshentët duhanpirës/ Shuperka: Shqipëria ka normat më të larta në botë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pirja e duhanit nga adoleshentët është kthyer në një alarm për ekspertët e shëndetësisë Botërore. Të dhënat e fundit flasin për shtim të fëmijëve 13-15 vjeç në radhët e duhanpirësve.

- Advertisement -

Për ekspertin shqiptarë të duhanit dhe alkoolit Roland Shuperka, ky alarm duhet të jetë dhe më shqetësues për Shqipërinë, ku normat e pirjes së duhanit janë më të larta.

Nisur nga kjo situatë OBSh e ka vendosur që në fokus të ditës botërore kundër duhanit në 31 maj të 2024,  në fokus të jetë frenimi I duhanpirjes tek adoleshentët.

Në nivel global, 1 në 5 të rritur  janë duhanpirës, ndërsa objektiv është ulja e numrit të konsumatorëve deri në 2030.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?