English

Shtohen vizitorët në shkurt| 91 mijë rezervime në hotele, rritje vjetore 27%

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rajonet e Shqipërisë janë vizituar masivisht në muajin shkurt. Të dhënat tregojnë se ka pasur mbi 90 mijë prenotime nga banorët vendas dhe të huaj.

- Advertisement -

Vizitorët që qarkullojnë në Shqipëri, janë rritur ndjeshëm gjatë muajit shkurt 2024.

Instituti i Statistikave ka nxjerrë së fundmi të dhënat mbi numrin e personave që frekuentuan Shqipërinë gjatë shkurtit, të cilët janë rritur gjithsej me 27%.

Në shifra, janë 91 mijë vendas dhe të huaj, të cilët kanë kaluar ditë pushimi në rajonet e Shqipërisë, nga 74 mijë që ishin vitin e kaluar.

Sa i përket atyre që INSTAT i kategorizon si “vizitore jo-rezidentë”, pra që nuk kanë jetuar në Shqipëri gjatë 12 muajve të fundit, raportohet se janë rritur me 58%.

Numri më i madh i vizitorëve kanë qëndruar në hotele dhe struktura të tjera në zonat e Tiranës, Durrësit si dhe në zona të tjera bregdetare, ndërkohë që gjatë këtij muaji vërehet edhe një rritje e ndjeshme e vizitave në rajonin verior.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?