English

“Shumë më potente”- Mjekja në SHBA: Vaksina ‘ndryshe’ për të përballuar gripin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja epidemiologe shqiptare në SHBA, Rubina Muzina, është shprehur se atje personat mbi 65 vjeç dhe grupet vunerabël përdorin një vaksinë 4 valente për gripin, që sipas saj është shumë më potente.

- Advertisement -

Komentet Muzina i bëri në emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, ku tha se vaksinat anti-grip nuk duhet të bëhen te foshnjat nën 6 muajshe.

Ajo tha gjithashtu se vaksinimi i popullsisë vërtet nuk parandalon infeksionin, por parandalon rastet e rënda dhe mbingarkimin e spitaleve.

“Kemi një nivel të lartë të të treja komplikacioneve. Sigurisht janë disa skema survejance dhe parandalimi që na tregojnë se ku jemi. Teksasi vetëm është 30 milionë banorë. E dyta është edhe sistemi i vaksinimit. Këtu rekomandohet çdo fëmijë mbi 6 muaj e sipër.

Nën gjashtë muaj ka vaksinë nëna që e mbron fëmijën. Për burrat që janë 65 vjeç ka vaksinë gripi 4 valente, diçka tepër më potente se vaksina normale.

E gjithë popullsia mund ta marrë. Pra duke siguruar një akses më të shpejtë e më të gjerë të vaksinimit. Vaksina nuk parandalon infeksionin, por parandalon rastet e rënda, parandalon mbingarkesën e Urgjencës, të spitaleve. Të mos e relativizomë gripin dhe temperaturën”, tha Muzina.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?