English

Si do mblidhet taksa e re e pasurisë? Përgjigjet eksperti Haxhimali

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Institutit për Bashkitë e Shqipërisë Agron Haxhimali ishte i ftuar këtë të martë në një intervistë për Euronews Albania për të folur më tepër rreth taksës së re të pasurisë.

- Advertisement -

Ai tha se ka dy mënyra me anë të cilës  mund të bëhet vjelja e kësaj takse, por nuk e di se cilën metodë qeveria do të përdorë.

“Mënyra se si do e paguajë është diçka tjetër. Sot ka dy rrugë se si mund të mblidhet kjo taksë, nëpërmjet ndërmarrjeve të SHA ujësjellësve që deri dje ishin në varësi të bashkive dhe sot janë rajonalizuar.

Mund të kemi ndryshime të tjera, ku ka nevojë qeveria të ndërhyjë nëse do jenë këto 15 SHA sot aq të ndërgjegjshme saqë mirë që mbledhin tarifën për shërbimin e tyre, por t’i vënë edhe barrën e pastrimit të pasurisë. Unë nuk e di si do bëhet me metodologjinë e re kjo”,-tha Haxhimali.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?