Si të shpenzojmë më pak kohë në celular?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse po filloni të ndiheni sikur po kaloni shumë kohë në telefonin tuaj, po kjo është e vërtetë dhe ju ndodh të gjithëve.

Në nivel global, 4.1 trilion orë u shpenzuan duke parë ekranet e celularëve vitin e kaluar, sipas një raporti nga Data.ai, ekuivalent me 470 milionë vjet. Amerikanët dhe britanikët mesatarë shpenzojnë të paktën 1/5 e ditës së tyre duke përdorur një të tillë, me foto, mesazhe apo aplikacione video të formës së shkurtër si TikTok që marrin edhe më shumë kohë.

Studimet tregojnë se gjithnjë e më shumë celularët po na humbin kohë cilësore. Shkurtimi i përdorimit të celularit tuaj me vetëm një orë në ditë ju bën më pak të shqetësuar, më të kënaqur me jetën dhe më shumë gjasa për t’u përkushtuar drejt prioriteteve.

- Advertisement -

Sugjerimet e ekspertëve se si të kalojmë më pak orë në celular:

  • Identifikoni aplikacionet ‘problematike’ dhe futini ato në foldera që nuk bien në sy
  • Vendosni një afat kohor (sa orë në ditë doni ta përdorni)
  • Qartësoni përfitimet tuaja pa celular, gjeni mënyrat si mund ta shfrytëzoni kohën pa celular
  • Filloni duke bërë 15 minuta pushim çdo ditë, pa e pasur telefonin afër
  • Vendosni rregulla të tipit, pa telefon në darkë, ose pas një ore të caktuar
  • Mos rrini në celular kur shtriheni për të fjetur
  • Të paktën një ditë pa celular në fundjavë, do ia dilnit?
  • Mos e mbani celularin në tavolinë kur uleni për të ngrënë

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

TË FUNDIT

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×