“Si u vodh floriri i Krrabës”, Meta flet për herë të parë: Rama ishte në qeveri…

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ilir Meta, kryetar i Partisë së Lirisë tha për herë të parë në “Now”, në Euronews Albania se përse Rama e quan Like Floriri.

Ai tha se Rama quan kështu për ngjarjen e Krrabës, ku në kohën kur Meta ishte kryeministër, u vodh floriri i shtetit, por Meta shtoi se në Atë kohë Rama ishte edhe vetë ministër i asaj qeverie dhe e di mirë se zbulimi në atë kohë u bë me urdhër të Metës.

Kur ka ndodhur historia e floririt të Kërrabës në fund të vitit ’99, kur unë kam qenë kryeministër, ku ka qenë ministër i qeverisë sime. Ka qenë pjesë e asaj qeverisë që ky thotë “Like Floriri”, Anastas Angjeli ka qenë ministër i financave, që vazhdon të jetë me partinë socialiste, Sparatak Poçi ka qenë ministër i brendshëm dhe Shkëlqim Cani ka qenë guvernatori i bankës së Shqipërisë.

- Advertisement -

ky ka qenë pjesë e kësaj qeverie, por jo vetëm kaq, ka qenë iniciativa dhe urdhri im si kryeministër që u bë verifikimi i këtij vendit në Kërrabë ku ruhej floriri dhe ka ardhur përgjigjja nga Banka e Shqipërisë dhe autoritetet që kishin detyrë për këtë çështje se nuk ëhstëv bërë asnjë dëmtim i futjes në këtë vend. Kam thënë a është bërë verifikimi fizik, më thanë jo, u bë verifikimi fizik me urdhrin tim dhe pasi u bë kjo doli diferenca për të cilën u nis çështja. Ky ka qenë pjesë e kësaj historie dhe fut “Like Floririn”.

Ky edhe pas vitit 2000 u bë kryetar bashkie i ndihmuar nga unë. Në vitin 2007 përsëri edhe në vitin 2013, po ky kur i dinte këto, pse nuk pati kundërshtim kur u bëra drejtues i parlamentit apo president. Pse u bëra tani like Floriri?

Likja jo vetëm që kurrë nuk u ble nga ky , kurrë nuk u shantazhua, por Likja ia ka shkatërruar të gjitha planet e tij, i tregoi të gjithë botës për Ramaformën e tij që arreston tjetrin në 12 të natës”,-tha Ilir Meta.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

TË FUNDIT

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

BBC: Kukësi, qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×