Situatë e tensionuar në veri të Kosovës, serbët sulmojnë me gaz lotsjellës policinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari i Euronews Albania, Kosovë Gjoci ka raportuar mëngjesin e kësaj të hënë nga ambientet e jashtme të komunës së Leposaviçit, ku sjellë në vëmendje situatën pas tensioneve të ditëve të fundit në Veri.

Gjoci bëri me dije se 4 komunat në veri të Kosovës janë të rrethuara nga forcat e KFOR-it të cilët kanë vendosur një perimetër sigurie dhe nuk lejojnë afrimin e qytetarëve serbë pranë objekteve. Ai shtoi se përgjithësisht situata është e qetë, ndërkohë që përplasje ka pasur vetëm në komunën e Zveçanit, ku kanë qenë protestuesit serbë ata që kanë sulmuar me gaz lotsjellës policinë.

Por pas ndërhyrjes së policisë, situate është nën kontroll dhe e qetë.

- Advertisement -

“Qytetarët e Leposaviçit janë mbledhur këtu për të protestuar, rreth zhvillimeve që ka ndodhur në veri. Deri tani nuk ka ndodhur ndonjë problem apo telash, protestuesit qëndrojnë të qetë nga njëra anë ndërkohë që nga ana tjetër janë të vendosora trupat e KFOR-it. Nuk na është konfirmuar zyrtarisht, por kemi informacion se kryetari i komunës së Leposaviçit, zoti Etemi ndodhet në zyrë. Ai ka ardhur shumë herët rreth orës 5 së mëngjesit dhe është future brenda. Edhe pse ky dhe 3 kryetarët e tjerë të veriut kanë qenë të ftuar në një takim nga ambasadori amerikan, në takim kanë shkuar vetëm dy kryetarët që vijnë nga radhët e PDK-së dhe jo dy të tjerët që vijnë nga radhët e Vetëvendosjes

Ndërkohë në dy komunat e tjera është qetë, megjithatë ka pasur zhvillime dhe aty, ku në komunën e Zveçanit protestuesit kanë tentuar të hyjnë në objektin e komunës. Policia bën me dije se kanë qenë protestuesit ata që kanë përdorur gaz lotsjellës. Policia ka përdorur sprej dhe mjete të tjera që t’i ndalojë, edhe me kaq ka përfunduar kjo situatë.

Në Leposaviç dhe Zubin Patok është qetë, ka një numër të konsiderueshëm të qytetarëve serbë që po qëndrojnë përpara objekteve të komunës por që nuk  lejohen t’u afrohen godinave nga forcat e KFOR-it”, tha Gjoci.

 

LEXO GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulmi në Veri, Blinken: Kosova e Serbia të shmangin tensionet e t’i kthehen dialogut

Sulmet e dhunshme të fundit ndaj Policisë së Kosovës pranë Manastirit të Banjskës janë të papranueshme. I bëjmë thirrje qeverive të Kosovës dhe Serbisë...

Kompanitë shqiptare investojnë jashtë, niveli më i lartë që nga 2008

Kompanitë shqiptare po investojnë më shumë kapital jashtë vendit. Në pjesën e parë të vitit, vlera e investimit u rrit rreth 40%, në krahasim...

“Nuk di si do jetojë pa ty”, vajza e policit të vrarë në Kosovë rrëqeth me fjalët

Vajza e policit Afrim Bunjaku, Arbenita, ka prekur me fjalim e saj në mbledhjen përkujtimore të babait, i cili u shpall “Hero i Kombit”. Në...

TË FUNDIT

Sulmi në Veri, Blinken: Kosova e Serbia të shmangin tensionet e t’i kthehen dialogut

Sulmet e dhunshme të fundit ndaj Policisë së Kosovës pranë Manastirit të Banjskës janë të papranueshme. I bëjmë thirrje qeverive të Kosovës dhe Serbisë...

Kompanitë shqiptare investojnë jashtë, niveli më i lartë që nga 2008

Kompanitë shqiptare po investojnë më shumë kapital jashtë vendit. Në pjesën e parë të vitit, vlera e investimit u rrit rreth 40%, në krahasim...

“Nuk di si do jetojë pa ty”, vajza e policit të vrarë në Kosovë rrëqeth me fjalët

Vajza e policit Afrim Bunjaku, Arbenita, ka prekur me fjalim e saj në mbledhjen përkujtimore të babait, i cili u shpall “Hero i Kombit”. Në...

Reshje intensive breshëri në juglindje, trashësia shkon deri në 3 cm

Kanë mjaftuar pak minuta më reshje të dendura breshëri që Pogradeci të mbulohej i tëri me bardhësi aq sa të ngjante në një ditë...

Situata në Veri/ Balla e Hasani nisen drejt Kosovës, pjesë në homazhet për Bunjakun

Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani janë nisur drejt Kosovës, për të marrë...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×