English

Sot, Dita Botërore e Vallëzimit, festohet në mbi 200 vende

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dita Ndërkombëtare e Kërcimit u shënua për herë të parë në vitin 1982. Instituti Ndërkombëtar i Teatrit (ITI), në bashkëpunim me Artet Performuese të UNESCO-s, themeluan këtë ditë për të promovuar forma të ndryshme të kërcimit në mbarë botën.

- Advertisement -

Që atëherë, dita shënohet më 29 prill për të festuar përvjetorin e lindjes së Jean-Georges Noverre, krijuesit të baletit modern.

Kjo ditë festohet çdo vit në mbi 200 vende dhe dita synon të bashkojë njerëzit përmes vallëzimit si gjuhë të përbashkët, të festojë vallëzimin dhe universalitetin e tij dhe të kalojë të gjitha barrierat politike, kulturore dhe etnike.

Kërcimi ka luajtur një rol të rëndësishëm në kulturën dhe historinë njerëzore për shekuj me radhë dhe kjo ditë shërben si një rast i veçantë për t’u bashkuar dhe për të festuar diversitetin dhe bukurinë e tij. Dita Botërore e Kërcimit festohet globalisht me kërcimtarë nga të gjitha përkatësitë etnike dhe sociale që mblidhen së bashku për shfaqje kërcimi, seminare, konferenca dhe ngjarje të tjera.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?