English

Përse kërcënohen gjyqtarët?! Gazetari Xhunga bën analizën e ngjarjes në Shkodër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Albi Xhunga ishte këtë të diel i ftuar në “Review” në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes kriminale ku banesa e gjyqtarit  Tonin Sterkaj në Shkodër u sulmua me tritol Xhunga tha se problemi se përse kërcënohen gjyqtarët duhet të gjendet brenda sistemit.

- Advertisement -

Sipas tij nëse të gjithë do të punonin njësoj në mënyrë të ndershme, organizatat kriminale nuk do guxonin të sulmonin.

“Të vijmë më konkretisht, pse u kërcënua Altin Dumani, pse filluar kërcënimet në prokurorinë e posaçme kur Altin Dumani mori këtë detyrë. Pse kërcënohen prokurorët dhe gjyqtarët, kjo nuk ndodh në Belgjikë, nuk ndodh në shtetet e bashkuara të Amerikës. A është krimi  organizuar në Shqipëri më i fortë se në vendet e tjera? Nuk e besoj. Krimi i organizuar dhe mafia janë organizma inteligjentë.

Pse u vra Falkone dhe Broselini në Itali? Unë mendoj se problemi duhet të kërkohet brenda sistemit gjyqësor. A do shkonte dikush të vriste një gjyqtar apo prokurorë nëse të gjithë do punonin fjala bie si Dumani? Jo, veç në do ishte i çmendur. kur mafia dhe krimi i organizuar godasin gjyqtar dhe prokurorë ata godasin gjyqtar e prokurorë të ndershëm. A do e kishin vrarë Falkonen nëse do ishin të sigurt se të gjithë kolegët e tij do punonin njësoj, jo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?