English

Spahiu: Duhet rrëzuar ky sistem elektoral, po shkojmë drejt mbretërisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se referendumi është mjeti i fundit për të ndryshuar sistemin aktual zgjedhor.

- Advertisement -

Spahiu u shpreh se rrëzimi i sistemit elektoral është domosdoshmëri, përndryshe vendi do shkojë drejt mbretërisë.

“Referendumi ka mbetur arma e fundit për të ndryshuar sistemit zgjedhor. të gjithë biem dakord që Rama e fiton pushtetin në tavolinë. Asnjë parti politike, nëse hyn në zgjedhje e vetme pa asnjë koalicion nëse do ketë votim të lirë, të barabartë dhe të garantuar për ata shqiptarë që janë jashtë, Rama nuk do jetë në pushtet. 1 parti nuk mund të mundi një koalicion partish… Unë jam i parimit që referendumi duhet bërë. Nëse referendumi bëhet, unë do rreshtohem pro opozitës për të rrëzuar këtë sistem elektoral, ndryshe do shkojmë drejt një mbretërie”, tha Spahiu.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?