English

Spahiu: Ligji i heq të drejtën Berishës të zgjidhet deputet në 2025

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi Kreshnik Spahiu sqaroi për “Now me Erla Mëhillin” ligjin që i heq të drejtën Sali Berishës të zgjidhet deputet në vitin 2025.

- Advertisement -

Sipas tij, bëhet fjalë për një ligj të votuar nga Partia Demokratike disa vjet më parë që lidhet me integritetin e zyrtarëve të zgjedhur.

“Berisha rrezikon në dy aspekte proceduriale. Aspekti i parë lidhet me ligjin për dekriminalizimin, votuar nga Partia Demokratike disa vjet më parë dhe i propozuar nga kjo parti, që në lidhje me integritetin e zyrtarëve të zgjedhur, i heq mundësinë në vitin 2025, zotit Berisha të kandidojë për deputet sepse në ligjin për integritetin e zyrtarëve të zgjedhur, nëse ndaj një subjekti është marrë një masë sigurimi, siç është detyrimi për paraqitje, këtij subjekti nuk i lejohet të kandidojë apo të përzgjidhet në çdo organ apo funksion tjetër drejtues.

E dyta, nëse Berisha do të refuzojë detyrimin për paraqitje, në kushtet e parashikuara nga Gjykata, atëherë i lind e drejta organit të akuzës dhe Prokurorisë të kërkojë një masë më të rëndë, që mund të jetë arresti shtëpiak,” – shpjegoi Spahiu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×