English

“Specializantët duhet të paguhen”, sipërmarrësi- Shehut: Sa merrnin në kohën tuaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipërmarrësi Dritan Gremi ka ironizuar ish-ministrin e Shëndetësisë, Tritan Shehun në një intervistë për “Noë me Erla Mëhillin” në Euroneës Albania, gjatë një debati për studentët e mjekësisë.

- Advertisement -

Gremi pyeti Shehun se sa fitonte një mjek në kohën kur ky i fundit ka qenë në krye të Ministrisë së Shëndetësisë, ndërsa theksoi se është shumë e rëndësishme të ndërhyhet në rrogat e mjekëve në Shqipëri.

Pjesë nga biseda:

Tritan Shehu: Një pjesë e studentëve do hyjnë në specializim. Ju e dini si janë rregullat e specializimit në Shqipëri? Që çdo specializant në Shqipëri paguan 1 milionë e 200 mijë lekë të vjetra në vit për specializim që nuk ndodh kërrkund në botë sepse specializanti bën një punë dhe ai merr një rrogë. Diku e merr më të lartë, në Gjermani merr 2900 euro në muaj që ditën e parë, në Itali e merr më të ulët 1900 euro.

Dritan Gremi: Po në kohën e zotit Shehu sa merrnin?

Tritan Shehu: Unë kam qenë ministër Shëndetësie në 92-95’. Kam përshtypjen se 5200 lekë të vjetra në atë periudhë dhe specializimi ishte falas, nuk paguanin

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×