aleanca

Zyrtari amerikan: Aleanca Rusi-Kinë, kërcënimi më i madh që nga Lufta II Botërore

Kryetari i Komiteti për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA tha se është shqetësues partneriteti midis liderëve të...

Stoltenberg: Aleanca është e gatshme të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të saj

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha sot se Aleanca është e gatshme të mbrohet nga çdo kërcënim. “Ne i dërguam...

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin...

Peleshi, në takimin e ministrave të NATO-s: Ndihma ndaj Ukrainës e rëndësishme

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi mori pjesë në takimin dyditor të ministrave të Mbrojtjes së vendeve të Aleancës, që u mbajt...

Aleanca për Shqiptarët bëhet pjesë e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut

Partia Aleanca për Shqiptarët (ASH), do të bëhet pjesë e koalicionit qeverisës në Maqedoninë e Veriut. Vendimi u konfirmua mbrëmjen e të...

​Radman: NATO të angazhohet më fuqishëm në Ballkanin Perëndimor

Shefi i diplomacisë kroate, Gordan Gërliç Radman mbrëmë para takimit joformal të NATO-s në Berlin apeloi se Aleanca duhet të angazhohet...

Gjenerali i FA kujton anëtarësimin e Shqipërisë në NATO 13 vjet më parë

Shqipëria 13 vjet anëtare e NATO-s ia ka dalë të jetë një aleate e denjë e Aleancës duke u bërë pjesë...

NATO vendos 4 grupe të gatshme në Bullgari, Hungari, Rumani e Sllovaki

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pret që vendet anëtare të aleancës të bien dakord për rritjen e pranisë ushtarake...

Zelenski propozon aleancë të re, i kërkon SHBA të bëjë më shumë

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka folur të mërkurën përpara Kongresit amerikan në një lidhje me video, teksa i ka kërkuar...

Serbia nën presion mes Perëndimit dhe Lindjes

Kriza në Ukrainë po trondit botën dhe po e vë Serbinë në një situatë delikate. Presioni i BE-së për të mbështetur...