alkool

Çfarë ka në shishe? Irlanda, vendos në ektiketa rreziqet nga konsumimi i alkoolit

Të gjitha rreziqet shëndetësore që shkaktohen nga konsumimi i alkoolit, do të jenë të pasqyruara në etiketën e çdo shisheje alkool. Ky...

Mjekja bën thirrje: Jo më shumë se 30-50 gram alkool në ditë, rrezikoni mëlçinë

Mjekja Vigjilenca Demiraj tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se nuk duhet konsumuar më shumë se 50...

Qeveria ndalon importin dhe shitjen e alkoolit në Irak

Politikanët e krishterë në Irak po përpiqen të rrëzojnë legjislacionin që ndalon importin dhe shitjen e alkoolit, sipas BBC. Zyrtarët e doganës...

“Shishe me alkool dhe abuzimi seksual”, dëshmia e shoqes së 22-vjeçares keniane

Gazetari Dritan Laci tha në emisionin Now në Euronews Albania se shoqja e 22-vjeçares keniane Joy Ayoko e cila humbi jetën...

Problem përdorimi i alkoolit e duhanit, eksperti: Duhen ligje të reja

Shëndetësia shqiptare ka vënë si objektiv uljen me 10% të përdorimit të alkoolit dhe 20% konsumin e duhanit në popullatën shqiptare...

Toksikologia: Pas vitit 2020, asnjë pikë alkool nuk konsiderohet i shëndetshëm

Toksikologia Suela Xhufi thotë se pas vitit 2020, asnjë gram alkool nuk konsiderohet i shëndetshëm. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews...

Shqiptarja nga Kanadaja: Vetëm 2 gota alkool në javë është shokuese për ne

Shqiptarja e cila jeton në Kanada, Klejda Hila thotë se njerëzit në këtë shtet janë shokuar me vendimin e fundit të...

Edhe pak alkool në shtatzëni mjafton për të ndryshuar trurin e foshnjës

Pirja e sasive të vogla të alkoolit gjatë shtatzënisë mund të ndryshojë strukturën e trurit të foshnjës dhe të vonojë zhvillimin...

Shkelën rregullat e qarkullimit, në pranga 6 shoferë në Elbasan

6 drejtues mjetesh janë arrestuar gjatë javës në Elbasan, pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Ata akuzohen për veprat penale "Shkelja...

Në Shqipëri vajzat po konsumojnë më shumë alkool sesa djemtë, thotë nutricionistja

Nutricionistja Anila Kalleshi tha se sipas statistikave në Shqipëri, ka një rritje të konsumimit të alkoolit te fëmijët e klasave të...

Kalleshi: Konsumimi i alkoolit në mënyrë të moderuar, jo dëme të mëdha në organizëm

Nutricionistja Anila Kalleshi, thotë se është kundra konsumimit të alkoolit, por nëse konsumimi bëhet në mënyrë të moderuar nuk shkakton dëme...

Një burrë vdes pasi piu një shishe alkool në 2 minuta

Një burrë ka vdekur pasi piu një shishe të tërë Jaegermeister në vetëm dy minuta për të fituar një bast prej...

Pirja vetëm në rini lidhet me alkoolizmin në mesin e viteve ’30

Pirja e vetme gjatë adoleshencës dhe moshës madhore mund të rrisë fuqishëm rrezikun për abuzim me alkoolin më vonë në jetë, veçanërisht nëse...

Parandalohet kontrabanda e 2400 litrave alkool etilik në veri të Mitrovicës

Njësitet Antikontrabandës të Doganës së Kosovës në bashkëpunim dhe përkrahje të Policisë së Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin e 2400 litrave të...

Shtohet numri i të miturve që konsumojnë alkool dhe duhan

Pavarësisht faktit se alkooli është i ndaluar për personat nën 18 vjeç, kjo nuk e ndalon konsumin nga kjo grupmoshë. Ata kanë...

16-vjeçari që nisi cigaren dhe alkoolin që të mos e bullizonin shokët

“Në shkollë më bullizonin se mësoja shumë dhe nuk sillesha njësoj si gjithë të tjerët”. Ky është rrëfimi i një djali 16-vjeçar....